Gecse Annabella: A szolnoki viselet

Gecse Annabella: A szolnoki viselet. Szolnok, Damjanich János Múzeum, 2024.

A kötet első fejezete, a tárgykatalógus rész azonos szempontok szerint 147 tárgyat mutat be, mintegy 400 tárgyfotóval kiegészítve. A tárgyak a szolnoki Damjanich János Múzeum Néprajzi Gyűjteményének szolnoki darabjai. Ezt az alapanyagok, szabásvonalak jellemzőit áttekintő elemzés követi, amely a szolnoki viseletként ismert fogalom gyűjteményből is megismerhető környezetét, a többi öltözetváltozatot is bemutatja. A szolnoki viselet családi fotókon megőrzött változatait ismerteti a harmadik fejezet. A következő a darabok készítőivel, használóival foglalkozik, majd az utolsó előtti a szolnoki viselet múzeumi történetét részletezi: megjelenését publikációkban, kiállításokon. Az összegző fejezet tér vissza a szolnoki viseletnek nevezett öltözék fogalmának értelmezésére, jellegzetességeinek bemutatására, olykor fordulatos történetére.